29 sty
2014
Posted in: Triki
By    Brak komentarzy

Ollie -podstawowy trick na deskorolce

louis-richards-hip-ollieKiedy opanujemy już podstawy jazdy na deskorolce i czujemy się na niej pewnie i swobodnie, warto rozpocząć naukę czegoś nowego. Nie oszukujmy się, samo jeżdżenie na desce bez wykonywania jakichkolwiek tricków prędzej czy później stanie się nudne. Nie chodzi tu oczywiście, aby od razu wykonywać jakieś skomplikowane akrobacje, ale podstawowych tricków jest w stanie nauczyć się każdy.

Za jeden z podstawowych tricków przyjmuje się ten noszący nazwę Ollie. Często nazywa się go też po prostu Olką. Krótko mówiąc jest to (nie)zwyczajny podskok na desce, podczas którego deska również unosi się nad ziemią. Historia tej akrobacji sięga roku 1977, kiedy to niejaki Alan Ollie Gelfand (więcej o nim tutaj) wykonał go na rampie po raz pierwszy. Nadano mu wtedy nazwę Ollie pop. Cztery lata później Rodney Mullen opracował wersję tego tricku przystosowaną do jazdy ulicznej.

Obecnie jest to akrobacja od której zaczynają początkujący deskorolkarze. Opanowanie go jest bardzo proste. Rozpoczynamy od tego, że jedną nogę kładziemy na końcu deskorolki, a drugą na jej środku. Stopą, którą ustawiliśmy na brzegu, przyciskamy deskorolkę maksymalnie w dół. Wykonujemy odbicie w taki sposób, jakbyśmy chcieli podskoczyć tylko na jednej nodze. W tym samy momencie noga znajdująca się na środku deskorolki powinna iść w kierunku przeciwnym. Te dwa ruchy koniecznie muszą rozpocząć się i zakończyć w tym samym czasie.

O tym, że Ollie to podstawa, przekonamy się bardzo szybko.  Opanowanie tego tricku ułatwia bowiem przyswojenie sobie następnych, trudniejszych akrobacji.  Należą do nich np. ollie frontside i ollie backside. Jeżeli chcecie zobaczyć jak w praktyce wygląda wykonanie tego tricku, koniecznie zajrzyjcie do zakładki wideo na naszym blogu!

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/5 (0 oceny cast)
Udostępnij ten wpis na:

    Skomentuj ten wpis: