6 lis
2013
Posted in: Sprzęt
By    Brak komentarzy

Jak wybrać kółka i łożyska do deskorolki?

1_maxOdpowiednio dobrane kółka i łożyska to podstawa w jeździe na deskorolce. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za nasz komfort i bezpieczeństwo. Elementy te należy wybierać uwzględniając nasze umiejętności, styl jazdy oraz miejsce, w którym będziemy się poruszać.

Zacznijmy od kółek. Kołka do deskorolek występują w różnej wielkości i posiadają różny stopień twardości. Rozmiar kółka mierzony jest w milimetrach i oznacza on jego średnicę. Im mniejsze kółko wybierzemy tym wolniej będziemy jeździć. Z kolei większe rozmiary stworzone są do szybszej jazdy. Najczęściej spotyka się trzy grupy rozmiarów kółek. Pierwsza z nich to kółka o wielkości od 50 do 53 mm. Są to stosunkowo niewielkie i wolne kółka, przeznaczone głównie do jazdy po ulicy i wykonywania różnego rodzaju trików. Kolejny rodzaj kółek to te w rozmiarze od 54 mm do 59 mm. Doskonale sprawdzają się one w jeździe po ulicy oraz w skateparkach. Ostatnia grupa do kółka o wielkości 60 mm i większe. Takie modele występują w longbordach i cruiserach. Przeznaczone są do szybkiej i energicznej jazdy.

Istotne znaczenie ma również twardość kółek. Miękkie kółka są bardziej przyczepne, lecz wolniejsze. Kółka twarde pozwalają na szybką jazdę kosztem przyczepności do podłoża. Twardość kółek podawana jest w skali A Duro od 1 do 100. Ją także można sklasyfikować w kilka grup. Kołka o twardości 78A-87A to miękkie koła stworzone do jazdy po nierównych powierzchniach. Twardość w przedziale 898A-95A pozwala jazdę po ulicy i szorstkiej powierzchni. Twardość 96A-99A zapewnia dobrą prędkość i przyczepność. Dobrze sprawdza się na gładkich powierzchniach i w skateparkach. Kółka o twardości 101A i wyższej polecane są dla zaawansowanych skaterów i służą do zdecydowanej i szybkiej jazdy.

Wybór łożysk również nie jest skomplikowany. Wszystkie mają ten sam rozmiar. Posiadają jednak wskaźnik ABEC określający jakość materiałów i precyzję łożyska. Im wyższy wskaźnik tym łożysko jest bardziej wytrzymałe i szybsze.

Odpowiedni wybór kółek i łożysk nie jest zatem skomplikowany. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb użytkownika i od stylu jazdy na deskorolce jaki chciałby uprawiać.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 2.5/5 (6 oceny cast)
Jak wybrać kółka i łożyska do deskorolki?, 2.5 out of 5 based on 6 ratings
Udostępnij ten wpis na:

    Skomentuj ten wpis: