22 kw.
2013
Posted in: Ogólna
By    Brak komentarzy

Rodzaje deskorolek

deskorolkaTermin deskorolka jest wybitnie nieprecyzyjny. Określa dosłownie deskę z kółkami. W zasadzie deskorolką można nazwać wszystko, co składa się z platformy i kółek zmontowanych razem w celu poruszania się na tym. Zazwyczaj jednak określa się tym mianem Skateboard, czyli niedużą deskę wykonaną ze sklejki z dwoma truckami (elementami mocującymi kółka do deski) oraz kompletem czterech niedużych walcowatych kółek. Deska taka wykonana jest z kilku warstw sklejki o różnej twardości.

Zazwyczaj stosuje się wariant siedmiowarstwowy, co powoduje optymalną sprężystość deski w połączeniu z dużą wytrzymałością, ale i też z sztywnością podczas jazdy. Cała deskorolka od wierzchniej strony pokryta jest specjalnym papierem ściernym (gripem), co gwarantuje doskonałą przyczepność, za razem zapewniając możliwość zeskoczenia z niej w każdej chwili. Kółka można kupić o różnej twardości w zależności od rodzaju nawierzchni, po jakiej jeździmy. Zgodnie z naszymi preferencjami dobieramy także rodzaj łożysk (im więcej warstw teflonu tym szybsze, jednakże mniej odporne na uszkodzenie) oraz twardość podkładek (służących jako amortyzacja i usztywnienie deski). Najczęściej można spotkać fanów skateboardu na rampie (wert) oraz na ulicznych przeszkodach (street) czy też równych placach (flat). Deskorolki mają jednak wiele odmian.

Z myślą o fanach szybkiej jazdy powstały longboardy, czyli dłuższe wersje tradycyjnych desek służące do szybkiej jazdy po ulicy o dość znacznym nachyleniu. Ich odmianą z kolei są mountainboardy. Różnią się od poprzednich tym, że posiadają dużo większe koła (składające się z felgi, opony i dętki) oraz amortyzatory i wiązania. Jak się można łatwo domyślić: są nieco wolniejsze, jednakże nadają się na absolutnie każdy teren. Kolejną wersją deskorolki jest waveboard. Jazda na nim jest trudniejsza, gdyż posiada jedynie dwa kółka, przez co jazda jest niesamowicie płynna, ale i wymagająca. Paradoksalnie wersje z 14 kołami wcale nie ułatwiają jazdy. Pennyboard to mała plastikowa deseczka, na której pewnie zaczynał jazdę każdy w latach 80?tych. Snakeboard jest odmianą klasycznej deskorolki z jedną modyfikacją ? blat podzielono tu na dwie części, zaś pomiędzy nie wmontowano poprzeczkę na dwóch zawiasach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 3.6/5 (9 oceny cast)
Rodzaje deskorolek, 3.6 out of 5 based on 9 ratings
Udostępnij ten wpis na:

    Skomentuj ten wpis: