16 lip
2013
Posted in: Miejscówki
By    Brak komentarzy

Style jazdy na deskorolce

freestyle-deskaJazda na desce jest coraz popularniejsza. Wiele młodych osób decyduje się na jej zakup i rozpoczęcie jazdy. W wielu parkach miejskich tworzone są miejsca do jazdy, przeszkody, powstaje coraz więcej skateparków ? i dobrze! Każda forma aktywności sportowej jest wskazana. Trzeba tylko wiedzieć jak jeździć.

Stylów jazdy na deskorolce jest wiele. Najpopularniejszym, a zarazem najłatwiejszym (chociaż zależy to od umiejętności jeżdżącego), jest  Freestyle. Od tego stylu każdy rozpoczyna naukę jazdy na desce. Polega on na wykorzystywaniu tylko płaskiej powierzchni; chodnika, ulicy itp. Do jazdy nie włączamy żadnych poręczy ani schodów ? jazda jest bez przeszkód, co wcale nie oznacza, że nie wymagana jest żadna znajomość tricków. Jeżdżąc freestylem można się naprawdę nieźle rozpędzić i wykorzystać wiele niełatwych tricków. Za twórcę tego stylu jazdy uważa się Rodneya Mullena ? amerykańskiego skatera.

Innym, niemniej popularnym jest jazda uliczna, tzw. street. Przeznaczona jest dla osób bardziej zaawansowanych. Wykorzystuje się w niej bowiem wszystko to, co spotkać można na ulicy, a więc wszelkie murki, poręcze, nierzadko także schody i wiele innych przeszkód. Wykonuje się na nich wiele ciekawych ewolucji.  Pośród jeżdżących na desce,  jest wiele osób, które lubią skateparki. Nie ma w tym niczego dziwnego ? są to miejsca przystosowane do wykonywania tego sportu i często dobrze wyposażone. Jazda w takim miejscu nazywana jest Vert. Jest to zatem styl, w którym wykorzystuje się przede wszystkim rampy. Przeszkody te mają wysokość ok. 3, czasem 4 metrów ? nie są to już małe odległości i dlatego jazda tego typu jest bardzo lubiana.

Początkowo, zanim wymyślono rampy, miłośnicy tego sportu jeździli w pustych basenach ? było to w latach 70 XX wieku. Szybko jednak wymyślono odpowiednie przeszkody, aby urozmaicić jazdę. Stylów jazdy na deskorolce jest wiele. Niektórzy preferują jazdę hardcore-ow?ą, w której liczy się np. ilość pokonanych schodów lub poręczy, a inni preferują jazdę techniczna, gdzie liczy się idealne wykonanie tricków.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 3.3/5 (4 oceny cast)
Style jazdy na deskorolce, 3.3 out of 5 based on 4 ratings
Udostępnij ten wpis na:

    Skomentuj ten wpis: